wtorek, 29 października 2013

Sałatka z kurczakiem w sezamie. Dieta strukturalna.

Przepis na tę sałatkę pochodzi z książki Marka Bardadyna "Odmładzająca książka kucharska".


Składniki:
2 piersi z kurczaka
2 łyżki sezamu
1 brokuł
2 marchewki
czerwona papryka
1 ząbek czosnku
1 mała łyżeczka curry
1 łyżka soku z cytryny
3 łyżki oliwy
150 ml jogurtu naturalnego
sól, pieprz
zioła prowansalskie (zastąpiłam drobno posiekaną czerwoną cebulką)



Wykonanie:
Najpierw zajęłam się kurczakiem. Pokroiłam go w kostkę i zamarynowałam  w oliwie wymieszanej z cytryną, rozgniecionym czosnkiem, curry i sezamem. Kurczak w tej marynacie powinien odstać w lodówce co najmniej pół godziny, ja trzymałam go w niej całą noc.

Marchew pokrojoną w kostkę i brokuł podzielony na różyczki ugotowałam na parze i odstawiłam do wystygnięcia.

Usmażyłam kurczaka na złoto, nie dodając już oliwy, wystarczy ta, która była w marynacie. Lekko posoliłam.

W miseczkach układałam marchew, brokuły, paprykę i na górze kurczaka. Jogurt wymieszałam z solą, pieprzem i drobno pokrojoną czerwoną cebulką. Tak przygotowanym sosem polałam sałatkę.

Sałatka jest naprawdę pyszna, aromatyczna i lekka. Świetnie nadaje się jako danie do pracy, ponieważ nie robi się rozmokła i nieestetyczna:)





niedziela, 27 października 2013

Straszne ciasteczka na Halloweenn.

U nas w domu ze względu na bliźniaczki Halloween obchodzimy trochę dłużej niż jeden dzień. Dopóki dzieci małe niech mają jak najwięcej zabawy. Dzisiaj wybieramy się po dynię i w tygodniu będziemy ją drążyć. Tak wiem to nie nasze święto itd, ale lubimy je. Jest fajnie, kolorowo i smacznie, trochę strasznie i w naszej rodzinie obchodzimy je od lat. Na początku robiliśmy je tylko dla syna, który ma już 16 lat, a teraz wraz z siostrą urządzamy halloweenowe przyjęcia dla całej naszej gromadki. Czworo dorosłych i piątka dzieci, więc jest bardzo wesoło:) Każdego roku robimy też coś własnoręcznie, w zeszłym roku mąż zrobił wielką, wstrętną muchę (TUTAJ możecie ją zobaczyć), a w tym będą pajęczyny z wykałaczek, spójrzcie na koniec wpisu.


Jednym ze słodkości, które przygotowałam na tegoroczne Halloween są straszne ciastka (może bardziej śmieszne), przygotowane na bazie klasycznego przepisu na kruche ciasto.

Składniki:
300 gramów mąki pszennej
200 gramów masła
100 gramów cukru pudru
1 żółtko
ekstrakt waniliowy

dodatkowo
cukier puder
barwnik czarny
barwnik pomarańczowy
żurawina lub rodzynki



Wykonanie:
Mąkę zmieszałam z cukrem pudrem, dodałam żółtko, ekstrakt waniliowy i pokrojone w kostkę masło. Całość posiekałam, zagniotłam i zawinięte w folię włożyłam na godzinę do lodówki.
Po tym czasie ciasto dosyć cieniutko wałkowałam i foremkami wycinałam kształty. Piekłam 15 minut w piekarniku nagrzanym do temperatury  220 stopni.
Ozdabiałam lukrem zrobionym z cukru pudru, odrobiny wody i barwników.
Ciasteczka są pyszne, bardzo kruche i maślane.






I na końcu najnowsze dzieło mojego męża - pajęczynka z wykałaczek i nici:


 Przepis dodaję do akcji: HALLOWEEN 2013

wtorek, 8 października 2013

Zapiekanka warzywna. Recenzja naczynia TERMISIL GRILL & DROP.

Dzięki uprzejmości portalu uroda i zdrowie.pl otrzymałam do testów naczynie żaroodporne TERMISIL GRILL & DROP SYSTEM o pojemności 2,4 L.  Moja rodzina odżywia się zdrowo, więc ucieszyłam się z takiego właśnie testowania. Najpierw zapraszam na zdrowe, warzywne danie, a potem napiszę kilka słów o samym naczyniu.



Przygotowałam zapiekankę warzywną, która nie tylko jest smaczna, bardzo aromatyczna i zdrowa, ale nieskromnie powiem przepiękna:) Nie mogę podać dokładnej ilości użytych warzyw, jedno jest pewne, użyjecie mniej warzyw niż wam się wydaje konieczne. Ja miałam wrażenie, że warzyw mi braknie, a oprócz zapiekanki ugotowałam pyszną zupę krem.

Składniki:
cukinia żółta
cukinia zielona
ziemniaki
marchew
cebula
pomidor
czosnek
żółty ser
0,5 szklanki rosołu lub wody
sól, pieprz
ulubione zioła



 Wykonanie:
Wszystkie warzywa pokroiłam na bardzo cienkie plasterki, na specjalnej tarce. Nożem nie da się tego zrobić tak cieniutko i równo. Dno naczynia TERMISIL GRILL & DROP wysmarowałam odrobiną oleju lnianego, ułożyłam warzywa w sposób widoczny na zdjęciach, oprószyłam solą i pieprzem, podlałam rosołem. Naczynie przykryłam pokrywką i wstawiłam do zimnego piekarnika, który następnie nagrzałam do temperatury 200 stopni. Piekłam ok. godziny, aż warzywa będą miękkie, następnie zdjęłam pokrywkę i zostawiłam zapiekankę w piekarniku do odparowania większości wody. Pod sam koniec pieczenia, posypałam warzywa odrobiną żółtego sera.
Nam zapiekanka smakowała z dipem czosnkowym, ale będzie wspaniale komponowała się na przykład z kawałkiem pieczeni czy ryby.







Naczynia TERMISIL pozwalają na naprawdę zdrowe gotowanie. Nazwa GRILL & DROP oznacza, że zastosowano w nich system, który wymusza obieg pary wodnej i aromatu, dzięki czemu potrawy są bardziej soczyste i aromatyczne. Szklane ryfle na dnie naczynia zapobiegają przywieraniu potraw, a szklane krople umieszczone w pokrywie naczynia zapewniają równomierne nawilżenie potraw. Naczynie TERMISIL jest wykonane ze szkła borokrzemowego, dzięki czemu jest odporne na zarysowania i skrajne temperatury (od -50 stopni do +500 stopni). Szkło nie absorbuje zapachów i nie wchodzi w reakcje z żywnością co jest dla mnie szczególnie ważne, ponieważ ja i jedna z córek jesteśmy uczulone na nikiel i nie wszystkich naczyń możemy używać.

W naczyniu TERMISIL GRILL & DROP szczególnie polubiłam to, że jest po prostu ładne i mogę w nim danie nie tylko upiec, ale też podać. Ba, nawet zamrażać i odgrzewać w mikrofalówce! Nie mogę w tym miejscu nie dodać, że można je także myć w zmywarce i posiada 10 lat gwarancji.

Przy odgrzewaniu zapiekanki lekko przypaliłam naczynie, doświadczona używaniem naczyń ze zwykłego szkła, byłam pewna, że się nie domyje, na szczęście się pomyliłam. Przypalenie zeszło przy zwykłym, ręcznym myciu.


Naczynie GRILL & DROP to produkt Huty Szkła Wołomin S.A. Zapraszam na stronę zdrowe parcie na szkło znajdziecie tam wiele przydatnych informacji i przepisów. Zajrzyjcie także na profil facebook.






czwartek, 3 października 2013

Owsiane ciasto ze śliwkami. Bez cukru, tłuszczu i mąki.

Sezon na śliwki trwa. Niestety dietetyczne zalecenie lekarskie nadal aktualne, więc dzisiaj znowu proponuję coś na słodko, ale bardzo zdrowo i dietetycznie. Upiekłam aromatyczne ciasto owsiane z dodatkiem twarogu, zaskakująco dobre.



Składniki:
Ciasto
10 kopiastych łyżek płatków owsianych
2 łyżki ziaren lnu
2 łyżki melasy trzcinowej
15 łyżek gorącej wody
250 gramów chudego twarogu
szczypta cynamonu
ew. słodzik lub cukier
kilka śliwek
szczypta cynamonu

Posypka:
4 łyżki płatków owsianych
1 łyżka melasy


Wykonanie:
Płatki owsiane, siemię lniane i melasę zalałam wrzątkiem i odstawiłam na pół godziny do napęcznienia. Dodałam twaróg i całość wymieszałam ręką. Skosztowałam surową masę i okazała się mało słodka, więc dodałam odrobinę słodzika do pieczenia.

Masę podzieliłam na dwie części. Foremkę o wymiarach 20 X 20cm wyłożyłam papierem do pieczenia i ręką zmoczoną w zimnej wodzie wylepiłam na dnie połowę ciasta. Podpiekałam kilka minut. Na ciasto wysypałam drobno pokrojone śliwki, posypałam je odrobiną cynamonu, na górę nałożyłam resztę ciasta.  Posypałam posypką z płatków owsianych (przepis poniżej).

Całość piekłam w piekarniku nagrzanym do 200 stopni, ok. pół godziny. kroiłam dopiero po wystudzeniu.

Polecam osobom na diecie i dbającym o zdrowe odżywianie.

Posypka.
Płatki owsiane uprażyłam na patelni, pod koniec prażenia dodałam 1 łyżkę melasy trzcinowej. Wystudziłam.






I na koniec moja praca decoupage, tym razem przerabiałam przezroczysty talerz: