wtorek, 18 lutego 2014

Ciasto pomarańczowe.

Dzisiaj przedstawiam ciasto pomarańczowe. Doskonałe na podwieczorek z filiżanką kawy. Przepis znaleziony na blogu Moja mała kuchnia przez moją siostrę i przez nią wykonany.


Składniki:

250 gramów miękkiego masła
skórka starta z 2 pomarańczy
230 gramów cukru
4 jajka
300 gramów mąki
1 łyżeczka proszku
1/2 łyżeczki sody
150 ml soku pomarańczowego (z 3 pomarańczy)
opcjonalnie 100gramów czekolady gorzkiej

lukier
sok z pomarańczy 
cukier puder



Sposób wykonania:
Zmiksować masło z cukrem do białości, nadal miksując dodawać po jednym jajku, następnie mąkę i sok w dwóch partiach. Na końcu dołożyć, proszek, sodę i skórkę.  Teraz można dodać posiekaną, gorzką czekoladę. Pomarańcze i czekolada to doskonałe połączenie smakowe:)
Ciasto wlać do formy wyłożonej papierem do pieczenia, piec w temperaturze 180 stopni ok. godziny.

Wystudzone ciasto posmarować lukrem zrobionym z cukru pudru i odrobiny soku z pomarańczy.



czwartek, 13 lutego 2014

Zupa czosnkowo - pomidorowa.

A może pomidorowo - czosnkowa? Pyszna, esencjonalna, bardzo aromatyczna. Przepis znalazłam na blogu Chilli Bite i prawie nic w nim nie zmieniłam, nie miałam jedynie cytryny, więc nie dodałam skórki cytrynowej. Lubię czosnek, ale jego ilość w tej zupie jest zatrważająca, więc pierwszy raz zrobiłam tę zupę z połowy porcji, ale już następnym razem zrobię jej o wiele więcej:)




Składniki:
1 główka czosnku
0,5 litra passaty pomidorowej
0,5 litra wody
2 łyżki kaszy mannej
cukier do smaku
sól, pieprz
1 łyżka oleju lub masła
ew. odrobina jogurtu naturalnego



Sposób wykonania:
Czosnek pokroiłam w plasterki i zeszkliłam na oleju. Dolałam do niego wodę i passatę, całość gotowałam kilka minut. Zupę zmiksowałam, doprawiłam solą, pieprzem i cukrem. Cały czas mieszając wsypałam kaszę manną i jeszcze chwilę całość gotowałam. Już na talerzu doprawiałam zupę jogurtem naturalnym, ale i bez niego była pyszna.




piątek, 7 lutego 2014

Pieczone pierożki z soczewicą.

Te pierożki to jest hit wszystkich moich imprez. Robię je z różnymi nadzieniami, również na słodko. Czasami  używam mąki pełnoziarnistej. Zaręczam, że w każdej postaci są przepyszne i znikają ze stołu najszybciej:)


Składniki:
Ciasto
250 gramów twarogu (najczęściej używam półtłustego)
250 gramów margaryny
250 gramów mąki pszennej
sól
czosnek suszony, kurkuma lub inne ulubione zioła

Farsz
ok. 300 gramów kapusty kiszonej
ok. 3/4 szklanki soczewicy
2 cebule
2 ząbki czosnku
sól, pieprz
zioła dalmatyńskie lub inne ulubione

Posypka
sezam lum siemię lniane, lub mak



Sposób wykonania:
Ciasto. Wszystkie składniki zagniatam ręką w kulkę, którą wkładam do lodówki.

Farsz. Soczewicę gotuję do miękkości. Kapustę zalewam odrobiną wody i gotuję pod przykryciem ok. pół godziny. Po tym czasie zdejmuję z garnka pokrywkę i czekam aż prawie cała woda z kapusty odparuje. Dwie cebulę drobno kroję i podsmażam na łyżce oleju, dorzucam kapustę doprawiam, dokładam ugotowaną soczewicę i wszystko razem trzymam na małym ogniu jeszcze kilkanaście minut, często mieszając. Odstawiam do ostygnięcia.

Ciasto rozwałkowuję podsypując odrobiną mąki i szklanką wycinam kółka. Na każdy krążek nakładam farsz zlepiam brzegi, każdy pierożek smaruję roztrzepanym żółtkiem, posypuję siemieniem i układam na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Piekę ok. 30 minut w temperaturze 180 stopni.

Pierożki są pyszne także kilka dni po upieczeniu, smakują nam na zimno i odgrzane. Lepsze są z soczewicą zieloną, ale na przyjęcia używam czerwonej, są po prostu ładniejsze, no i soczewica czerwona o wiele szybciej się gotuje.


Tutaj moje pierożki świąteczne z kapustą i pieczarkami, posypane sezamem.






wtorek, 4 lutego 2014

Kostka kokosowa. Słodycz ekstremalna.

Śliczna, urocza, smakowita, piekielnie słodka kokosowa kostka. Jak zobaczyłam przepis na blogu Candy Company wiedziałam, że niebawem go wykorzystam.
Wykonanie tego deseru jest bardzo proste, zjedzenie go już trudniejsze:) Kosteczki są pyszne, ale tak słodkie, że więcej niż jednej czy dwóch nikt nie jest w stanie zjeść. Zrobiłam je 5 dni temu, w tym czasie miałam dwie imprezy, a kilka kostek nadal zostało:)




Składniki:
360 gramów kokosu
460 gramów słodkiego skondensowanego mleka
500 gramów cukru pudru
barwnik różowy



Sposób wykonania:
Wszystkie składniki podzieliłam na pół i przełożyłam do dwóch misek. Do jednej dodałam odrobinę różowego barwnika w proszku. Masy wyrabiałam ręką, były dosyć gęste.
Dwa plastikowe pudełka do przechowywania żywności o wymiarach 18 x 12cm wyłożyłam folią spożywczą i wyłożyłam do nich najpierw masę różową, następnie białą. Masa jest gęsta, ale dobrze się ją równało łyżką zmoczoną w zimnej wodzie. Pudełka zamknęłam i włożyłam na noc do lodówki. Rano pokroiłam w kostkę.